Nyheder i Skyttelauget

En festlig aften i Silkeborg Skyttelaug af 1857
Fredag den 20. september var en aften fyldt med smil, latter og dans, da Silkeborg Skyttelaug af 1857 endnu en gang åbnede dørene til deres årlige gallafest! 🎶💃🕺
Denne festlige begivenhed fandt sted i de idylliske omgivelser på “Stryget” – midt i hjertet af Silkeborg – og stemningen kunne simpelthen ikke have været bedre! 🏞️✨

Gallafest
Kære skyttebrødreSå er det tid til at få sig tilmeldt endnu en dejlig fest med alt hvad hjertet begærer. Se indbydelse HER

Fugleskydning i Aalborg
Kære brødre Så er det tid til en festlig lørdag med fugleskydning i Aalborg i selskab med Det Broderlige Skydeselskab Papegøjegildet af 20. maj 1431.

Sommerskydning 2024
Tirsdag den 11. juni blev den årlige sommerskydning afholdt. Hele 120 brødre har meldt deres deltagelse, hvoraf de 6 var fugleunger. 12 gæster fra Aalborg

VIGTIG INFORMATION
Vigtig information: Som alle jo sikkert er opmærksom på, så pågår der et større renoveringsarbejde på og omkring Langebro. Dette betyder, at vi IKKE mødes ved Hjejlekiosken

Sommerskydning
Husk nu at tilmelde dig til årets sommerskydning – fristen er den 6. juni, men skynd dig nu bare 👍🏻 Se invitationen HER
Aalborg-tur
Kære brødre – så nærmer sig tiden, hvor vi skal på en hyggelig tur nordpå til Det Broderlige Skydeselskab Papegøjegildet af 20. maj 1431. Lørdag

Sommerskydning 2026 Regnvejr, traditioner og stærkt sammenhold
Årets sommerskydning blev endnu engang en festdag for Skyttelauget, selvom vejrguderne gjorde deres bedste for at udfordre humøret.
Hele 124 skyttebrødre havde meldt deres ankomst, og dertil kom 10 gæster fra Det Broderlige Skydeselskab Papegøjegildet af 20. maj 1431 – et selskab, der med rette kan bryste sig af at være stiftet noget tidligere end vores eget laug.
For andet år i træk foregik den traditionsrige march fra Havnen til Torvet i regnvejr. Om vejret også var årsagen til de mange afbud på grund af sygdom, skal vi lade være usagt. Selv Statsminister Henrik Holt Christensen måtte efter morgenmaden hos Kong Marc erkende nederlaget til helbredet og melde fra resten af dagens program.
Det betød, at Ceremoniminister Søren Lodberg Rasmussen måtte spænde buen ekstra hårdt og påtog sig ikke blot sine egne

Sommerskydning 2026
Kære Skyttebrødre.
Vedlagt finder I invitationen til årets Sommerskydning, som finder sted den 9. juni 2026.
Som der står i invitationen, så byder dagen på en sand opvisning i gode stolte traditioner og en hel del skyderi.
Husk den enkeltes skydenummer

Referat, rokader og lovende fugleunger
Ministeriet har siden haft travlt i kulissen og kan nu offentliggøre følgende rokader fra det netop afholdte konstitueringsmøde:

Generalforsamling 2026
Lørdag den 21. marts blev året generalforsamling afholdt med deltagelse af 61 .
Selve generalforsamlingen forløb efter bogen under kyndig ledelse af Søren Schulz.
En lille sjælenhed var, at der var udskiftning i ministeriet. Kultur- og vicestatsminister Hans Rindom Hansen trådte ud og ind kom Jesper Dahl Jepsen. Jesper Dahl Jepsen blev afløst på revisorposten af Jon K. Mortensen. Der blev indstillet 10 fugleunger til optagelse til juni.
Der kommer senere e

Generalforsamling 2026
Kære alle.
Så er indbydelsen til årets generalforsamling